Ahmet Aslan Hayat Hikayesi

Ahmet Aslan

1968 yılında aslen Dersim (Tunceli), Hozat’ta dünyaya gelmiştir.

Eğitim hayatının ilköğretimini köyü Taux’ta, ortaokul ve lise bölümünü ise Hozat’ta tamamlamıştır. Kendisi gibi müzisyen usta sanatçı Mikail Aslan ile amca çocuklarıdır.
Lise eğitiminin ardından Diyarbakır Resim Fakültesini kazanmış ancak İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müzik Bölümü’nde eğitim görmüştür. 2008 ve 2012 yılları arasında Dünya Müzik Akademisinde okumuş ve lisans eğitimini tamamlamıştır.

1996 yılından beri yaşantısını Almanya’da sürdüren sanatçı Ahmet Aslan Türkçe’nin yanı sıra, Zazaki lehçesinde ve Kürtçe olarak türkülerini seslendirmeye devam etmektedir.

Son dönemlerde Eşkıa Dünyaya Hükümdar Olmaz adlı TV dizisinde seslendirdiği müzikler ile Türkiyedeki müzik severlerin büyük ilgisini çekmiştir.

Sanatçı’nın 2. solo albümü Veyve Mılaketo (Meleklerin Dansı) Kalan Müzik tarafından yayınlanmıştır. Zazaki lehçesinde ve Türkçe halk şarkıları ile özgün bestelerden oluşan albüm, Ahmet Aslan’ın güçlü sesi ve oldukça sade düzenlemelerle yorumlanan eserler, Dersim’den Almanya’ya uzanan geniş bir coğrafyadan tınıları bir araya getirmiştir.

Seslendirdiği Geberiyorum, Susarak Özlüyorum, Ben Hor Görme, Minnet Eylemem, Ervah-i Ezelde, Tanımadığım Ten, Üryan Geldim, Nem Kaldı, Dermanın Olayım, Sarı Gelin ve daha bir çok eser müzik severler tarafından büyük bir keyif ile dinlenmektedir.

Ayrıca günümüzde ciddi reyting rekorları kıran bir çok dizi ve sinema filmlerin müziklerini hazırlamış, özellikle dizilerde Ahmet Aslan’ın sesi ile bir çok eseri kullanılmaktadır.

Usta sanatçı Türkiyede ve Yurtdışında çeşitli illerde konserler vermeye devam ediyor.


Kürtçe Bilgi'yi
BİYOGRAFİYE AİT ARAMA ETİKETLERİ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Kaan koç dedi ki:

  Kelimenin tam anlamıyla mükemmel eşsiz bir sesi var hayranım sesine

 2. muhammed kaba dedi ki:

  sesi süper

 3. Ferhat yapici dedi ki:

  Tanismak istediğim tek sanat ci Ahmet Aslan.sakinligi parçalari yorumlayisi herseyiyle mukemmel bir insan oldu guna inaniyorum böyle adam bir daha gelmez yeni albumu nu surekli dinliyorum hayirli olsun

 4. cemal bayram dedi ki:

  Ahmet aslan kurt muziginin harika sesi kurtcenin kirmancki lehcesini guzel yorumlar ama bir de kurmanci sorani de soylese

 5. mus'ab yalçın dedi ki:

  kendi mi bildim bileli dinliyorum. ahmet asla nı çok sewiyorum ulaşmak istiyorum.

YORUM YAZ