Hozan Dino Hayat Hikayesi

Hozan Dino

Hozan Dino yani asıl adıyla Yusuf Şahin 1969 yılında Ardahan’a bağlı Xewiskar köyünde dünyaya geldi.  İlk ve orta öğretimini Hasköy’de tamamladı. Yüksek öğrenimini ise sırasıyla Gümüşhane Öğretmen Okulu ve İstanbul’da devam ettirdi. Özel nedenlerden dolayı öğretmen okulunun son sınıfta terk etmek zorunda kaldı.

Bir süre İstanbul’da amatörce Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) bünyesinde çalışmalara katıldı. Ancak ekonomik nedenlerle buradaki çalışmalarına ara vermek zorunda kaldı. O sırada Türkiye’de adı konulmamış bir savaş sürmekteydi, oda diğer birçok Kürt aydını gibi payına düşeni almıştı. 1995 tarihinde, yasadışı örgüte yardım ve yataklıktan gözaltına alındı. Daha sonra serbest bırakıldı. 1998 tarihinde yasadışı yollardan Türkiye’den ayrılarak Hollanda’da iltica talebinde bulundu. O tarihten bu yana siyasi mülteci olarak Hollanda da yaşıyor. Sanatsal çalışmalarını Kürt müziği üzerinde yoğunlaştırarak, Mir ve Kom Müzik yapımda ikisi solo, biri karışık olmak üzere, toplam dört albüm yaptı. Söz ve müziği ona ait olan bu albümlerinin yanı sıra 80’e yakın eser yaptı ve Avrupa da birçok konserde yer aldı.

Bir söyleşide sanatçı Dino sanatını şöyle tarif ediyordu; ben, aşkları çalınmış, özgürlükleri ellerinden alınmış, umutları ertelenmiş, sevinçleri yaşatılmamış ve inadına insanlığa ders verircesine acılarını sermaye edinerek halen yaşamaya çalışan bir halkın sanatçısı olarak, onların sözcülüğünü yapmaya çalışıyorum. Ve ödünç duygular ile sanat yapmıyorum diyordu.

Sanatçı 2014 yılında hakkında açılmış davalardan beraat ederek Türkiye’ye döndü.


Kürtçe Bilgi'yi
BİYOGRAFİYE AİT ARAMA ETİKETLERİ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Mhmtbaca dedi ki:

    Ax be iki gözüm keşke seninle oturum muhabbet edebilsem

YORUM YAZ