Koma Rojin Hayat Hikayesi

Koma Rojin

2003 yılında kurulan Koma Rojin ilk albümleri “Pirozbe” ile müzikseverlerle buluşmuştur.

İki solist ve altı müzisyenden oluşan grup, 2003 yılından bu yana başta İstanbul olmak üzere Türkiye ve zaman zaman da Avrupa’nın bir çok ülkesinde konser,  festival, düğün, dernek vb. organizasyonlarla müzik faaliyetlerini icra etmişlerdir.

Grubun solistlerinden İsmet Dıljiyan 1970 yılında Siirt’in Kurtalan ilçesinde dünyaya geldi. 1982 yılında henüz 12 yaşında iken, Batman’da düzenlenen bir ses yarışmasında birinci seçilince, müzik dünyasına adım atmış oldu. “Apê Musa” isimli ilk solo albümünü 1992 de çıkardı. Daha sonra MKM bünyesinde “Koma Gule Xerzan” isimli müzik grubunda uzun bir süre solist olarak yer aldı. 1995 yılında bu grupla yollarını ayırarak müzik çalışmalarını devam ettirmiştir.

Yıllar boyu müzik, kültür ve sanatla iç içe olan Diljiyan, çocuklarının ilgisini de bu alana yöneltmiş, bugün Koma Rojin’in diğer solisti olan kızı Elif ile müzik çalışmalarını sürdürmektedirler.2011 yılında “Lo Kirivo” isimli eserle çıkış yapmışlardır. Babasının yanında müzikle tanışan Elif, şimdilerde İstanbul Teknik Üniversitesi Şan ve Ses eğitimi bölümü öğrencisi olarak öğrenimine devam ediyor.

Koma Rojin, Kürt müziği ve kültürünü geliştirme yolunda bir nebze de olsa katkı sunmayı öncelikle amaç edinmiştir. Kürtçe (Zazaki lehçesi) ile birlikte Arapça, Süryanice ve Türkçe olmak üzere geniş bir repertuvara da sahip.

Koma Rojin menejerlik : 0532 237 33 88
Koma Rojin’i İnstagram Facebook adreslerine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Koma Rojin Klipler
Pirozbe
Lo Kirivo
Eşka Dila
De bıla bêto
Hezzi


Kürtçe Bilgi'yi
BİYOGRAFİYE AİT ARAMA ETİKETLERİ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ