Rojhan Beken Hayat Hikayesi

Rojhan Beken

Rojhan Beken 1974 yılında Mêrdîn / Mardin’de doğmuş değerli bir Kürt sanatçıdır. İstanbul da yaşamını sürdürmektedir. İlk albümünü “Lawo” 2004 yılında Kalan Müzik prodüktörlüğünde çıkarmıştır.

Rojhan Beken Kürt müziğine yepyeni bir soluk getirmiş olduğu Lawo albümü ile Kürtçe Rock kategorisinde şarkılar çıkarmıştır. Albümde söz ve müziklerini kendisi yapmıştır Albümünde 3 geleneksel Kürt ezgisi de bulunmaktadır.

Rojhan Beken hiç bir zaman standart şeylere itibar etmemiş, farklı ve kenara itilmiş ayrıntıların peşinde koşan bir sanatçıdır.

Rojhan Beken üniversiteyi Trakya üniversitesi eğitim fakültesinde okumuştur. Profesyonel müzik adımlarını da orda atmıştır oldu.Edirne’de iken arkadaşlarıyla müzik grupları kurmuştur. Edirne’de Çağım Bar’da Haluk Levent ile arkadaş olduğunda daha Haluk Levent “Yollarda” albümünü çıkarmamıştı.

Rojhan , Ankaralı bir kız tarafından terk edildiği günlerde Haluk Levent’in ANKARA şarkısıyla Anadolurock ve Haluk Levent’in müziklerini sevmeye başlamıştır. Uzun yıllar Haluk Levent ile birlikte çalışan Rojhan’ın albümlerinde bir çok söz ve bestesi de yer almıştır.

Rojhan Beken, “Bir mesaj gönder”, “Aşktan Emir var” gibi sevilen şarkılarda sonra Haluk Levent’in son albümünde yer alan; “Mülteci” şarkısının da söz ve bestesine imzasını atmıştır . Rojhan kendi anadilini konuşamamanın ezikliğini uzun yıllar yüreğinde bir yük gibi taşımıştır. Kendisinden gasp edilmiş bir hayat ve Kürtçe konuşamamak..Kendi çabaları ile anadilini öğrenmek için 2002 yılında çalışmalara başlamıştır. Kürtçe müziklerden telaffuz problemini çözmeye başladığında Kürt sanatçılarını yeni tanımış oluyordu.

Ciwan Haco, Şivan Perwer , Çar Newa, Koma Rewşen ve Koma Wetan’ıda bu sırada dinlemeye başlamıştır. Müzikal olarak yabancılık hissetse de bu sanatçıların albümlerini çok sevmiştir. Ama hala kendi anadilinde rock profili çizen bir Kürtçe albümünün olmamasından yakınıyordu.

Haluk Levent bir gun Rojhan’ın yüreğini darmadağın eden bir söz söylemiş; “Sen Kürt değil misin.Neden şarkılarını annenin sana şarki söylediği dilde söylemiyorsun?”, Rojhan, zaten uzun yıllardır bu düşüncedeydi ama daha Kürtçe’yi tam konuşamadan bunu yapmayı samimi bulmuyordu.

Bir gün bir gazetede okuduğu bir haber onun yüreğinde yaşadığı acıları hatırlatmış ve bir daha asla unutamayacağı bir yürek yangını başlamıştır. Amed’in Lice ilçesinde 14 yaşında bir çocuk bir köy baskınında vurulmuştu. Babasının; ”Ben sabah uyandığımda kime LAWO diyeceğim” çığlıklarıyla Liceli babanın evlat acısını eşdeğer hisseden Rojhan Beken, sırılsıklam bir gitarla bu “Kürt Lawosu” nun acısını satırlara dökmüş ve bestelemiştir.

Böylece Kürtçe yaptığı ilk beste de Liceli Kürt çocuğun resmi yitirilişi üzerine olmuştur.Bu bir isyandı ve “Artık çocuklarımızı vurmayın” haykırışıydı. Fakat ,yaşamın bir çocuk için ne anlam taşıdığını anlamayanlar var olmaya devam edecekti ve çok geçmeden hemşerisi olan UĞUR KAYMAZ adlı masum bir çocuğun daha resmi vuruluşunu okuyacaktı gazete sayfalarında. O ezber bozucuydu ve rock zaten buydu, işte bu yüzden çok düzenli bir hayati varken ve öğretmenken Kürtçe rock müzik yapmaya başladı. O daima var olanı değil ,kaybettiklerini geri almanın mücadelesini hissetmiştir. Sorgulamak her şeyi ve yüreğini ateşlere atarak yanmanın acısıyla yananları anlamaya çalışarak Lawo onun ilk albümüdür.


Kürtçe Bilgi'yi
BİYOGRAFİYE AİT ARAMA ETİKETLERİ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ