Şehribana Kurdi Hayat Hikayesi

Şehribana Kurdi

Şehribana Kurdi 1973 yılında İzmir’de memur bir ailenin büyük çocuğu olarak dünya’ya gelmiştir.Babası memur olduğu için şehire taşınmak zorunda kaldılar. Şehriban’ın babası Mardin’in Kızıltepe ilçesinin Xursa navê köyündendir.Annesi ise Diyarbakır Çınar ilçesindendir.Şehriban, Ömeriyan aşiretindendir. Ömeriyan Aşireti bölgenin en önemli Aşiretlerinden olup, bu aşiretin içinden Muradê Kinê gibi tarihe mal olmuş bir cok sanatçı yetişmiştir. Bölge olarak da tarihi bir yere sahip olan Mardin sanat ve kültür olarak da çok zengin bir konumdadır.

Şehriban dört çocuk annesidir.
Çocukları: Piroz, Navdar Rojhat, Raperin Hevi ve Narin. Üç kiz ve bir erkek. Şehriban eşi Fatih(Şêrge) ve çocukları ile beraber 1994 yılından beri Almanya’da yaşamaktadır.

Müzik Hayatı

Şehribana Kurdi 1983 yılında İzmir’de yapılan bir ses yarışmasında yaklaşık 32 kişinin arasında birinci seçildi. Bu yarışma Halk Müziği dalında idi ve Şehriban „Ben Doğarken Ağlamışım“ adlı şarkıyı okuyarak birinci olmuştu.

Şehriban, 1987’de okulda ve aile içi eğlencelerde şarkı söylemeye başladı.Profesyonel anlamda da 1991 yılında sanat dünyasına adım atmıştır ve ilk kaseti olan „Ez Keçim Keça Kurdame“ yani „Ben Bir Kürt Kızıyım“ isimli eseri ile büyük bir çıkış yaptı.Bu eserinden bir yıl önce profesyonel hocalardan şan dersleri (ses kulanımı) aldı ve gırtlağını ustaca kullanmayı öğrendi.

O yıllarda Türkiye de yaşayan Kürtlerin dili yasaklanmıştı. Aynı zamanda birçok kürt sanatçısı kaset çıkarmaya başlamıştı. Ama kısa zamanda Şehribana Kurdi’nin namı ve sesi Türkiye sınırlarını aştı. Hatta Azeri, Türk ve Arapların içinde de dinlenmeye başlandı. Bu da doğal bir şeydi, çünkü Şehriban çok güzel bir sese sahipti ve bu nedenle çok iyi bir şekilde sanat hayatına atıldı. 1992 yılında „Sorgulamın“ yani „Kırmızı Gülüm“ ve 1993 yılında da „Yek, Do, Se“ yani „Bir, İki, Üç“ isimli üçüncü kasetini ve 1994 yılında da Almanya’da „Em Hatın“ yani „Biz Geldik“ isimli 4. kasetini çıkardı ve büyük kitleler tarafında büyük ilgi ile karşılandı.

Şehribana Kurdi son kaset ve cd’si olan „Barış, Yekiti“ ile büyük hoca M.Dilşad Said güzel çalışması çok güzel bir çalışmadır.Bu eserin kürt müziğinde bir ilk olduğu inancındayız.

Şehribana Kurdi son çalışmasında; Hasan Cıziri, Meryem Xan, Kewis Ağa ve Hesen Zirek gibi ölümsüz kürt sanatçıları da saygı ile anmaktadır.


Kürtçe Bilgi'yi
BİYOGRAFİYE AİT ARAMA ETİKETLERİ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. murat öz dedi ki:

    Hayranlıkla dinlerim her zaman

YORUM YAZ