Servet Kocakaya Hayat Hikayesi

Servet Kocakaya

19 Mayıs 1973 yılında Bingöl’de doğdu. 5 yaşında Çukurova’ya önce Antakya’nın Dörtyol ilçesine daha sonra da Mersin’e göçen ailenin en küçük çocuğudur. İlk , Orta ve Lise öğretimini Mersin’de tamamladıktan sonra Ankara Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü kazandı.

Servet Kocakaya, müziğe lise yıllarında şarkı söyleyerek başladı. Üniversite yıllarında daha hız kazanan müzik ilgisi grup çalışmaları ve bireysel etütlerle gelişti. 1 yıl bağlama çaldıktan sonra gitar kullanmaya başladı. Gitar ile birlikte beste çalışmaları da bu zamanda ortaya çıktı. 6 yıl boyunca okulla birlikte gece kulüpleri ve barlarda solist olarak çalışmalarda bulundu. Eğitimine üniversite son sınıfta ikin son verdi.

Batı müziğine olan ilgisi ozan müziğiyle birleşince kendi tarzını oluşturma çabaları Servet Kocakaya’nın ilk albümüne yansıdı. Neşet Ertaş, Aşık Veysel, Aşık Mahsuni’lerden Fatih Erkoç, Kayahan, Zülfü Livaneli’ye ve belki de Pink Floyd’a kadar uzanan duyguları taşıdığımı düşünüyoruz. Her dem yeni olanı yaratmak ve belki de bunları (türkü besteleri) gelenekselleştirmenin çabası ve umudu içindedir.

1999 yılının Temmuz ayında ilk albümü “Kekê” ile dinleyicilerine merhaba dedi.
Servet Kocakaya daha sonra; mart 2001’de “Ki Zava”, 2002’de “Duvar Şarkıları” ve kasım 2006’da “Pencere” isimli albümleriyle müzik marketlerde yerini aldı.

Evli ve bir çocuk babası olan sanatçı, yurtiçi ve yutdışında, bir çok festival ve konser organizasyonlarında sahneye çıkmaya devam ediyor.

Her albümünde birkaç şarkı dışında tamamen kendi söz ve müziklerine yer veren sanatçı, aynı tarzını sürdüreceğine dair açıklamalarla, dinleyicilerine yeni şarkılarının müjdesini de vermiş oluyor..

Şarkılarını yorumlayan sanatçılar; Haluk Levent, Edip Akbayram, İlkay Akkaya, Alişan, Pınar Sağ ve İzzet Yıldızhan…

Ortak çalışmalarla destek verdiği sanatçı ya da gruplar;
Ahmet Kaya (dinle sevgili ülkem)
Mazlum Çimen,
İclal Aydın,
Yasemin Göksun,
Mahsun Kırmızıgül..

Birlikte çalıştığı müzik yönetmenleri;
Yıldıray Gürgen (keke, ki zava),
Osman İşmen (duvar şarkıları),
İsmail Sınır (pencere)

Servet Kocakaya seslendirdiği Kürtçe ve Türkçe şarkılarla büyük beğeni toplamaya devam ediyor…


Kürtçe Bilgi'yi
BİYOGRAFİYE AİT ARAMA ETİKETLERİ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ