Altan Tan Hayat Hikayesi

Altan Tan

Aslen Mardinli olan Altan Tan 11 Eylül 1958 yılında Batman’da doğdu. Ailesi Midyat’ın Narlı köyünden 1840’lı yıllarda kan davası nedeniyle Midyat-Estel’e göç etti. Dedesi Hacı Yusuf Tan 1948 yılında Estel’den ayrıldı. Ailenin bir kısmı Diyarbakır’a bir kısmı ise İstanbul’a yerleşti.

Altan Tan’ın babası Bedii Tan 12 Eylül Darbesi sırasında Diyarbakır Askeri Cezaevi’nde işkence görerek hayatını kaybetti. Altan Tan 1969 yılında Diyarbakır Mehmetçik İlkokulu’ndan ve 1976 yılında Diyarbakır Maarif Koleji’nden mezun oldu. İlk ve orta öğretimini Diyarbakır’da tamamlayan Altan Tan, 1981 yılında Ankara Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi İnşaat Fakültesi’nden mezun oldu.

Askerliğini 1982-1984 yılları arasında İstanbul Tuzla Piyade Okulu, Manisa ve Ankara’da tamamladı. 1984-1985 yılları arasında yaklaşık 1 yıl Ankara Keçiören Belediyesi’nde Başkan yardımcılığı görevinde bulundu. 1990-1991 yıllarında Refah Partisi MKY’da görev yaptı. Aydın Menderes’in liderliğinde 1993 yılında kurulan Büyük Değişim Partisi’nin kurucu üyesi olan Tan, bu partinin Genel İdare Kurulu Üyeliğine seçildi. BDP’nin kendini feshetmesinden sonra Menderes’le birlikte Demokrat Parti’ye geçen Altan Tan 16 Ocak 1994 tarihinde Demokrat Parti Genel İdare Kurulu üyeliğine seçildi. 29 Temmuz 1995 tarihinde yapılan kongreyle yeniden Genel İdare Kurulu Üyeliğine seçilen Tan, Menderes’in Refah Partisi’ne katılımından sonra siyasete ara verdi. 2000 yılında siyasete yeniden dönen Altan Tan 2000-2002 yıllarında HADEP Parti Meclisi’nde görev yaptı.

12 Haziran 2011 tarihinde yapılan 24. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu Diyarbakır milletvekili adayı olmuş ve seçilmiştir. Türkiye-Angola Parlamentolararası Dostluk Grubu üyesidir.

Yeni Zemin, Sözleşme dergileri ile Demokrasi, Yeni Gündem, Yeni Şafak, Zaman, Özgür Politika, Özgün Duruş, Star gazetesinde yazıları yayınlandı. Kürt Sorunu Ya Tam Kardeşlik Ya Hep Birlikte Kölelik adlı kitabı 2009’da Timaş Yayınlarından çıktı.

Kürtçe, Türkçe, İngilizce ve Arapça bilen Altan Tan evli ve 6 çocuk babasıdır.

7 Haziran 2015 tarihinde yapılan 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde HDP Diyarbakır milletvekili seçilmiştir.

12 Eylül Darbesi sırasında Diyarbakır Askeri Cezaevi’nde işkence görerek hayatını kaybeden Bedii Tan hakkında:

 

“Ramazan geldi, 1982’nin Temmuz ayı. Oruç tutmak serbest dediler. Benim ortağım ve muhasebecim Bedii Tan oruç tuttu. Bedii’nin orucunun farkına vardılar. Ne yaptılar biliyor musun? Kanalizasyon kapağını kaldırdılar, avuçla pislik yedirdiler. Bedii Tan ishal oldu. Çok hastalandı. Hâlâ hatırlarım. Koğuş kapısının önünde, buz kalıbı gibi pat diye betonun üstüne düştü. Yerde yatıyordu. Bir er ve bir çavuş gardiyan geldi, koğuşa girdiler. Yerde yatan Bedii Bey’in karnına bastılar. Bağırsakları ve böbreği patladı Bedii Bey’in… Bedii Tan öldü, 50 yaşındaydı.” (Felat Cemiloğlu, Hasan Cemal’e Diyarbakır Cezaevi’ni anlatıyor).

“Bedii Tan, yüzünde devamlı tebessüm olan biriydi. Yaşlı olmasına rağmen, işkence yapıldığında bağırmıyor, yalvarmıyor, işkence yapanların gözlerinin içine bakıp tebessüm ediyordu…” (Selim Dindar’ın Radikal’den Neşe Düzel’e verdiği söyleşiden).


Kürtçe Bilgi'yi
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ