Selahattin Demirtaş Hayat Hikayesi

Selahattin Demirtaş

Selahattin Demirtaş, 10 Nisan 1973 tarihinde Elazığ’ın Palu ilçesinde doğdu. Kürt Zaza kökenli olup, babasının adı Tahir, annesinin adı Sadiye’dir.

İyi düzeyde Zazaki lehçesi, orta düzeyde İngilizce ve Kürtçe bilen Selahattin Demirtaş, öğretmen Başak Demirtaş ile evli ve 2 çocuk babasıdır. 2004 doğumlu “Delal’ ve 2007 doğumlu “Dılda” adında iki kız çocuğu var.

3’ü erkek 7 kardeş olan Demirtaş kardeşlerden sadece , DTP’nin eski Genel Başkanı Nurettin Demirtaş üniversite eğitimini tamamlayamadı. Bir kız kardeşi avukat diğer 3 kız kardeşi üniversite eğitimlerini tamamlayarak öğretmen oldu. Diğer erkek kardeşi olan Süleyman Demirtaş tekstil mühendisi olarak çalışıyor.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Selahattin Demirtaş bir süre kardeşi Aygül Demirtaş ile birlikte serbest avukatlık yaptı. Demirtaş 2006 yılında (İHD) İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şube Başkanlığı yaptı. Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) ve Uluslararası Af Örgütünün Türkiye Şubesi yöneticiliklerinde bulundu.

TBMM 23. Dönem Diyarbakır Milletvekili ve 1 Şubat 2010 den itibaren (BDP) Barış ve Demokrasi Partisi eş genel başkanlığı yaptı. 12 Haziran 2011 tarihinde yapılan 24. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde BDP’nin desteklediği bağımsız aday olarak Hakkari’den aday olmuş ve seçilmiştir.

22 Haziran 2014 tarihinde yapılan HDP Kongresi’nde Figen Yüksekdağ ile birlikte HDP Eşbaşkanlığı’na seçilmiştir.

10 Ağustos 2014 tarihinde ilk defa cumhurbaşkanının halk tarafından belirleneceği cumhurbaşkanlığı seçiminde Halkların Demokratik Partisi’nden cumhurbaşkanı adayı olmuş ve % 9,76 oranında oy almıştır.

İyi düzeyde bağlama kullanan Selahattin Demirtaş, çıktığı bazı tv programlarında Kürtçe eserler de seslendirmiştir.


Kürtçe Bilgi'yi
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ